Witaminy A i E tak naprawdę potrzebne są każdemu. Jeśli staramy się pamiętać o nich w codziennej diecie – suplementacja być może nie będzie potrzebna. Jeśli jednak jesteśmy mocno narażeni na stres, zanieczyszczenia, pijemy dużo kawy – warto sięgnąć po suplementy. Przyjrzyjmy się, za co odpowiadają te witaminy i czym może skutkować ich niedobór.
Witamina A odpowiada za rozwój komórkowy, prawidłowe funkcjonowanie aparatu wzroku, wspiera układ immunologiczny. Pierwszy, widoczny (dosłownie) objaw niedoboru to niedowidzenie o zmierzchu. O ile występuje ono dość powszechnie u osób starszych, o tyle u młodszych może sugerować niedobór witaminy A. Ponadto, brak witaminy wpływa na obniżoną odporność, częste zakażenia, długie gojenie się ran itp.
Witamina E to swojego rodzaju ochrona przed toksynami i zanieczyszczeniami, działa jak antyoksydant, jest istotna w suplementacji przeciwnowotworowej. Szczególnie polecana osobom prowadzącym intensywny tryb życia, sportowcom, a także pracującym w ciężkich warunkach.