Witamina D jest niezwykle ważna dla naszego organizmu. Niedobór witaminy D powoduje spadek odporności organizmu, u osób z niedoborem tej witaminy spada także koordynacja ruchowa i napięcie mięśniowe, co zwiększa ryzyko upadków i złamań.
Osoby z niedoborem witaminy D nie tylko częściej zapadają w okresie jesienno-zimowym na różnego rodzaju infekcje, ale częściej chorują na choroby układu krążenia i nowotwory.
Niedobór witaminy D jest częściowo spowodowany złą dietą, częściowo obawą przed zachorowaniem na czerniaka. W obawie przed czerniakiem unikamy pobytu na słońcu (witaminę D organizm produkuje sam pod wpływem promieni słonecznych).
W naszej diecie jest także zbyt mało ryb morskich, które wśród produktów spożywczych wyróżniają się największą zawartością witaminy D. Jemy także zbyt małe ilości produktów mlecznych, które nie tylko zawierają witaminę D, ale także wapń. Wapń jest nam niezbędny, gdyż dzięki niemu witamina D lepiej się wchłania. Witamina D jest wchłaniana tylko w obecności tłuszczy.