Nie od dziś wiadomo, że owoce oraz warzywa stanowią najbardziej wartościowe źródło odżywczych składników, w tym najróżniejszych witamin i minerałów. Poszczególne owoce odpowiadają za dostarczanie do organizmu wybranych grup witamin, a niektóre z nich posiadają optymalną ilość wielu składników mineralnych. Informacje na temat wartości odżywczych jarzyn są ogólnodostępne i można je odszukać na portalach poświęconych zdrowemu żywieniu lub w czasopismach lifestylowych. Zbawienny wpływ na nasze zdrowie mają świeżo wyciskane soki z owoców i warzyw, które bardzo łatwo możemy przygotować samodzielnie. Jedyne, czego potrzebujemy, to sokowirówka oraz jarzyny pochodzące ze sprawdzonych upraw – czyli takich, w których nie stosuje się chemicznych oprysków. Tym sposobem zapewnimy sobie dostęp do najlepszych źródeł witamin, pamiętając o regularnym wypijaniu co najmniej dwóch szklanek wartościowego soku. Warto nadmienić, że takie soki są nie tylko zdrowe, ale także bardzo pyszne, co stanowi ich dodatkowy atut.
Pomidory należą do warzyw, które powinny znaleźć się w diecie osób, pragnących zachować dobre zdrowie. Ze względu na zwarty w nich likopen, wykazują silne działanie przeciwulteniające. Najlepszym źródłem tego związku są czerwone i pomarańczowe warzywa, a pomidory, są właśnie jego głównym źródłem i to właśnie jemu pomidory zawdzięczają swoją czerwoną barwę. Likopen należy do grupy karotenoidów. Jego ważną cechą jest to, że nie ulega on rozpadowi pod wpływem temperatury. Dzięki temu w przetworach jest go nawet 2-3 razy więcej niż w świeżych pomidorach. Jako substancja należąca do antyoksydantów, likopen neutralizuje wolne rodniki i dzięki temu opóźnia procesy starzenia. Pomidory wykazują także działanie zapobiegające powstawaniu zmian miażdżycowych. Dzieje się tak dzięki zawartości kwasu, który w komórkach wątroby powoduje wzmożenie procesów utleniania kwasów tłuszczowych, a dodatkowo hamuje proces gromadzenia się w nich trójglicerydów. Dodatkowo, pektyny zawarte w pomidorach obniżają poziom cholesterolu we krwi, a likopen wykazuje korzystne działanie na serce.
Czosnek jest warzywem cieszącym się nieustanną popularnością. Jeden ząbek dziennie pozwala odczuć pozytywne działanie zawartych w nich substancji na zdrowie człowieka. Zawiera on bowiem związki flawonowe, aminokwasy, saponiny, cukry, związki śluzowe, liczne witaminy i sole mineralne, w tym bardzo rzadkie mikroelementy jak chrom, nikiel i kobalt. Swoje właściwości lecznicze, w głównej mirze zawdzięcza olejkom eterycznym, które są bogate w siarczki i allicynę, czyli związek chemiczny odpowiedzialny za specyficznych ostry zapach czosnku. Pod względem zdrowotnym najbardziej wartościowy jest czosnek surowych, chociaż w sprzedaży można kupić różne bezwonne preparaty zawierające czosnek i posiadające jego lecznicze właściwości.
Liczne badania wykazały, że czosnek skutecznie zapobiega rozwojowi wirusowych infekcji układu oddechowego. Z tego względu powinien on znaleźć się w naszej diecie szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Do głównych zalet czosnku należą z całą pewnością także jego właściwości wykrztuśnie i rozgrzewające pozwalające w krótkim czasie wyleczyć infekcje.
Jabłka stanowią prawdziwe bogactwo witamin i składników odżywczych. W głównej mierze składają się z wody, która stanowi 85% ich masy. Pozostałą część stanowią kwasy organiczne, jabłkowy, cytrynowy, bursztynowy a także chinowy, a także cukry między innymi glukoz i fruktoza zaliczane do grupy cukrów prostych. Ponad to jabłka zawierają witaminę C, która należy do antyoksydantów, a także pływa na wzmocnienie układu immunologicznego. Wśród witamin zawartych w tych owocach wyróżnić można witaminę A, B1, 2, B3, K, PP. Jabłka są także dobrym źródłem minerałów, ponieważ znajdują się w nich potas, żelazo, sód, magnez,cynk i krzem.
Warto pamiętać, że pomimo kwaśnego smaku jabłka odkwaszają organizm. Jest to spowodowane dużą zawartością soli mineralnych o odczynie zasadowym, głównie soli potasu. Dzięki ich zawartości biorą udział w regulacji gospodarki wodnej organizmu. Ponadto zapobiegają powstawaniu anemii, co jest związane z zawartością żelaza. Jedzenie surowych jabłek wzmacnia pracę serca i układu nerwowego, a także korzystnie oddziałuje na pracę wątroby.
Cytruna, czyli egzotyczny owoc, który u nas gości już od dawna, to istna bomba witaminowa. Cytryna to najpopularniejszy naturalny środek leczniczy używany w domu. Zawiera w swoim składzie olejki, limonen, kumaryny, bioflawonoidy, witaminy A, B1, B2, B3, B6, a także duże ilości witaminy C. Wśród składników mineralnych zawartych w tych owocach wyróżnić można sód, magnez, wapń, fosfor, żelazo i jod. Cytryny zawierają także witaminę P, czyli rutynę, której zadaniem jest ochrona witaminy C przed procesem utleniania a tym samym przyczynia się do zapobiegania objawom szkorbutu. Jej głównym źródłem jest skórka owoców, dlatego nie należy jej wyrzucać, ale po sparzeniu – wykorzystać.
Dzięki wysokiej zawartości witaminy C, cytryny pomagają wzmacniać odporność organizmu na liczne infekcje. Z tego względu są one skutecznym środkiem pozwalającym zwalczać przeziębienia i grypę. Dodatkowo chronią organizm przed wirusami i sprzyjają procesowi gojenia się ran. Z kolei w przypadku niedoborów witaminy C może wystąpić osłabienie organizmu, bóle głowy, bladość skóry.
Dzięki dużej zawartości garbników, liście maliny są skutecznym lekarstwem w przypadku długotrwałych biegunek.
Owoce maliny są bogate w cukry proste glukozę i fruktozę a także dwucukier sacharozę. Ponad to zawierają związki śluzowe, błonnik, karoten, sole mineralne: żelazo, miedź, mangan, magnez. Występują w nich także ryboflawina, niacyna, pektyny, antocyjany, liczne kwasy organiczne (askorbinowy, jabłkowy, salicylowy, cytrynowy), a także duża grupa witamin – witamina A, B1, B2, B3, C, K, PP. Zawartość kwasu elagowego, powoduje, że owoce maliny posiadają cenne właściwości antybakteryjne, przeciwbólowe. Działają także uspokajająco, obniżają ciśnienie krwi. Są stosowane wspomagająco w przypadku leczenia przeziębień, w zapaleniu jamy ustnej, gardła i krtani. Znajdują także zastosowanie w przypadku osób będących na diecie odchudzającej, Dzięki zawartości ketonu izolowanego, są pomocne w leczeniu otyłości. Zmniejszają wagę komórek tłuszczowych, regulują metabolizm, oczyszczają organizm z toksyn.